فواید کراتین در بدنسازی و برای مو

فواید کراتین در بدنسازی و برای مو

 

فواید کراتین

فواید کراتین

فواید کراتین

فواید کراتین برای پوست، مو و ناخن ها بسیار زیاد است زیرا کراتین یکی از پروتئین های ساختاری لیفی و ماده ی ساختاری اصلی در مو، شاخ، عاج، پر، پشم، سم و لایه هایی از پوست انسان است. کراتین سلول های این اعضا را در برابر تنش ها و تخریب ها محافظت می کند.

اهمیت کراتین

کراتین در سلول های اپیتلیال وجود دارد. این سلول ها از بدن در برابر پاتوژن ها محافظت می کنند و از نفوذ آن ها به پوست جلوگیری می کنند. کراتین در واقع سلول های اپیتلیال را به هم متصل می کند. برخی از مردم بر این باورند که مکمل های حاوی کراتین و محصولات کراتینه ی مو برای تقویت مو ها و سالم نگه داشتن آن ها موثر است.

مکمل های کراتین

مکمل های حاوی کراتین تقریباً در تمام داروخانه ها و باشگاه های بدنسازی و … وجود دارند. این نوع مکمل ها به صورت پودر یا کپسول ممورد استفاده قرار می گیرند و البته کاملاً بی ضرر نیز نیستند. استفاده ی بیش از اندازه از مکمل های حاوی کراتین پروتئین زیادی وارد بدن شما می کند که می تواند سبب آسیب به کبد و کلیه شود.

سرم کراتین، شامپو و نرم کننده

سرم، شامپو و نرم کننده های حاوی کراتین نیز در بازار وجود دارند اما نمی توانند اثر مشابه کراتینه موی سر را داشته باشند. اما ادعای این محصولا مبنی بر این است که قادرند مو ها را نسبت به آسیب مقاوم کنند و مو های خشک و رنگ شده ی آسیب دیده را درمان کنند. برای شناسایی این محصولات به دنبال نام کراتین هیدرولیزات یا keratin hydrolysates در بین مواد تشکیل دهنده بگردید. تحقیقات علمی ثابت کرده اند که کراتین یکی از مواد مهم برای داشتن موهای سالم و قوی است.

فواید کراتین در بدنسازی

کراتین در بدنسازی مصرف زیاد و عمده ای دارد و مربیان آن را توصیه می کنند. یکی از کاربرد های کراتین در کمک به تسریع عضله سازی در پرورش اندام است. برنامه ی غذایی برای کسانی که ورزش بدنسازی انجام می دهند بسیار مهم است. افزایش حجم ماهیچه ها، سریع فرم گرفتن بدن، از بین رفتن سریعتر توده های چربی از مزایای مصرف مونوهیدرید کراتین در بدنسازی است.

مزایای کراتین

افرادی که از کراتین برای مو استفاده کرده اند اظهار می کنند که مو هایشان لخت تر و نرم تر شده است. نوع محصولات کراتینی که برای مو انتخاب می شود باید با توجه به جنس و ضخامت ساقه ی مو انتخاب شوند. لایه های سلولی مو به نام کوتیکول های مو کراتین را جذب می کنند و باعث می شوند مو ها براق تر به نظر برسند. کاهش وز شدگی مو ها، کاهش فر و صاف کردن مو نیز از دیگر فواید کراتین است.

منبع :فواید کراتین در بدنسازی و برای مو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *